Bichon Charnett homepage

CH A R N E T T

Bichon Charnett - vstupte Bichon Charnett - Enter Bichon Charnett - Deutchland Bichon Charnett - Russian version

BICHON FRISÉ - BIŠONEK

Bichon Charnett homepage
PÉČE O BIŠONKA.

Úprava a stříhání psů je nejenom mým koníčkem, ale zároveň i prací. Setkávám se s bišonky výborně udržovanými, zanedbanými a silně zanedbanými. Právě o těch posledních chci zmínit pár slov. Je mně vždy líto nových majitelů bišonků, kteří při koupi štěňátka narazili na chovatele, který nemá zájem a ani chuť zájemce o štěně poinformovat, jaká péče je okolo bišonka nezbytně nutná. Pokud se zeptají takovéhoto chovatele, jak náročné je česání a celková údržba srsti jejich budoucího mazlíčka – slyší totiž odpověď, že není náročná, koupat se bišon má  jen někdy atd. Nesmysl za nesmyslem, jen aby štěně prodali za každou cenu. Často se stává, že chovatel  novému majiteli ani neukáže, jak pejska správně a často česat a vůbec, jak se starat o jeho celkový vzhled. Solidní chovatel však mluví pravdu, protože mu záleží na tom, jak bude o jeho,, dítě“ v budoucnosti postaráno.

Sama zájemcům o štěňata z mé chovatelské stanice říkám: péče o srst není náročná, rozhodně však vyžaduje pravidelnost a pečlivost.

Jsou dvě skupiny majitelů bišonků. Jedni nevědí,jak na to a mnohdy nemají ani správné pomůcky, ale po seznámení s problematikou věci se z nich stávají ti nejlepší zákazníci, s nejlépe připravenými psíky na stříhání. Druzí i po seznámení, kterak to dělat, aby psík byl správně udržovanej na to lidově řečeno ,,pečou‘‘.

1.) Technika česání, potřeby a pomůcky, jak často česat, důkladnost česání

2.) Vytrhávání chloupků z uší, koupání

3.) Stříhání drápků, údržba očí a uší

4.) Fénování.

1. Technika česání, potřeby a pomůcky, jak často česat, důkladnost česání

Bišonka češeme 1x – 2x týdně, záleží na kvalitě srsti, ale také na počasí a životním režimu psa – tj. činnostech, které s ním podnikáte.

Pokud svého psa na stříhání srsti, vytrhávání chloupků z uší, vymačkání análních žlázek a zastřihování drápků svěříte do rukou profesionálovi, budou vám pro údržbu srsti stačit následující potřeby:

Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
kartáč s bodlinkami (tzv. drapák) hřeben s řidkými zuby
Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
hřeben se středně řidkými zuby hřeben s hustými zuby

- přípravek, který napomáhá rozčesání srsti (mně se osvědčil přípravek ICE ON ICE od firmy Chris Christensen – výhradní dovozce na www.profikosmetika.cz nebo na www.salonoliver.cz), na větší plochy zacuchané srsti (podotýkám však, že pokud budete o pejska pravidelně pečovat, nebude to ani potřeba) lze použít lidský kondicionér Sunsilk (fialový), který se naředí s vodou v poměru 1:3 a nalije se do nádoby s rozprašovačem.

Pejska lze česat na běžném stole, kde však budete mít protiskluzovou podložku, nebo si můžete pořídit speciální stůl na stříhání a úpravu psů můžete jej sehnat na www.bichon.cz nebo na www.salonoliver.cz. Případně si můžete třeba večer u televize rozprostřít na zem jen deku, přidržet si pejska mezi nohama a česat. Tohle je způsob, který se při česání bišonů osvědčil mně:

Kartáčem – drapákem pejska nejprve rozčešu, respektive ho prokartáčuji po celém těle – tedy i za ušima, v podpaží, ve slabinách, na bříšku – to jsou problematická místa, která bývají majiteli nejvíce zanedbávána. Poté si pejska pomyslně rozdělím na šest dílů.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ : hřeben vedeme vždy po kůži psa, nikdy ho nevyčesávejte tak, že zaklesnete hřeben do srsti a pak táhnete do výšky (respektive směrem od psa). Psa to skutečně velice bolí a není to vůbec efektivní.

Jednu část nastříkám přípravkem ICE ON ICE a hřebenem s řidkými zuby pejska důkladně češu od kůže (pokud narazíte na odolnější „pucek“, postříkejte ho ICE ON ICE, vezměte srst u kůže do ruky a češte tak, aby to psa nebolelo). Až budete na této části projíždět bez zadrhávání hřebenu, vezměte si hřeben se středně řidkými zuby a celou oblast pročešte. Tím srst zbavíte uvolněných chlupů, které nevyčesal řídký hřeben. Poslední fáze je pročesání drapákem. Takto pročešte postupně celého psa.

Pokud tento postup provádíme jednou nebo dvakrát týdně, bude na těle psa jen minimum míst, která by nám dala při česání příliš námahy. Pamatujte si, že psa češeme VŽDY suchého (kromě míst, které nastříkáme ICE IN ICE nebo naředěným kondicionérem). PAMATUJTE SI DŮLEŽITÉ PRAVIDLO : než začnete psa koupat, musí být vždy dokonale rozčesán!

Pro jistotu ještě jednou zmíním problematická místa na těle psa:

- oblast za ušima (tvoří se zplstnatělé žmolky)

- uši, především na okraji boltce (zplstnatělá srst tvoří celistvé plochy)

- vousy a srst pod bradou psa

- končetiny, dole u prstů a v podpaží

- slabiny a vnitřní strany zadních končetin

Znovu opakuji, že pokud budete svého bišona takto pravidelně česat, nebudou se mu v srsti tvořit žádné velké plochy zplstnatělých míst, pes se nebude česání bránit a vám bude celá procedura trvat v závislosti na vaší zručnosti maximálně 15 – 20 minut.

Pokud však česání zanedbáte, pak nejen kvůli své nezkušenosti už pravděpodobně psa řádně nerozčešete, protože psa to bude bolet, bude se bránit a majitel to většinou nakonec vzdá. Pro zvětšení klikněte

Na fotografii názorně vidíte odstraněnou zplstnatělou srst, která drží pohromadě.
V tomto případě nezbývá nic jiného, než psa ostříhat po celém těle na pár milimetrů.

Pokud na to majitel psa přistoupí, je všechno svým způsobem v pořádku. Chodí ke mně na stříhání pár takových bišonů, jejichž majitelé řeknou rovnou, že chtějí pejska ostříhat „dohola“. Chápou, že je to nutné, když je nebaví psa česat. Jsou ovšem i takoví majitelé, kteří péči o srst zanedbají, a přesto pak smlouvají o každý centimetr srsti. Jejich jedinou starostí je „co tomu řeknou lidé“, ale už jim nevadí, že na psovi jsou celé pláty zplstnatělé srsti, je vidět, že je zanedbávaný (a ne vlastní vinou), že pod plstěmi mohou vznikat plísně, drží se tam voda, nečistoty, a v neposlední řadě to psa obtěžuje, protože ho to tahá. Takovým majitelům pak říkám: ,, pes si bohůžel nemůže vzít do tlapky hřeben a sám se učesat, je to jen a jen vaše nezodpovědnost‘‘.Nikdy bych nevěřila, kdybych toho nebyla mnohokrát svědkem, jak některé majitele, takto zanedbaných bišonků popudí byť jen zmínka o tom, že by oni mohli být příčinou  zanedbaného stavu svého psa.

Jsou salony , které do svých služeb zahrnují i rozčesávání srsti.Já to ovšem považuji (pokud se jedná o celistvé zdredované plochy) za týrání psa.Ostříhání takzvaně dohola není fatální a srst znovu doroste.Pokud se psík začnete ihned od začátku pravidelně česat, nebude ho to bolet a na celou proceduru, která není pro něj bolestivá si rychle zvykne. Pokud celé česání ukončíte podáním pamlsku nebude stresován a podvolí se.

Chtěla bych upozornit ještě na jednu věc. Pokud pejsek nosí kombinézu či svetřík je nutné o srst pečovat denně. Srst o kterou se látka tře má větší sklony k plstnatění. U kombinéz s nohavičkami ukončenými gumičkou dochází v místě, kde se gumička v tunýlku dotýká nohou k náramku z plstě. Je potřeba v tomto místě denně nohy pečlivě vyčesat.

A ještě pro ty, kteří věří v zázračné přípravky – vězte, že neexistuje na světě žádný kondicionér či univerzální rozčesávadlo, které byste jen nalili na psa a lehce, ba zázračně ho pak rozčesali. Jsou jen vynikající prostředky, které vám celou proceduru česání dokážou usnadnit.

Zvykejte svého pejska na hřeben a česání už od útlého věku. Já štěňata učím návyku na hřeben již od 5. týdne věku.

2. Vytrhávání chloupků z uší a koupání

Bišonka koupeme podle potřeby od věku sedmi týdnů. Dnes jsou již na trhu šampony i pro ty nejmladší věkové kategorie, a nic nezkazíte ani nějakým kvalitním dětským šamponem. Od 5. měsíce používám bělicí šampon Whitening od firmy 1 All Systems. Je to silný koncentrát, který se ředí s vodou, je nedráždivý a perfektně vyčistí všechny nečistoty a bílou barvu srsti rozjasní. (POZOR: rozjasní i případný jiný přirozený odstín srsti.)

Chci varovat před šampony s norkovým olejem, srst bišonů je po nich plytká. Kondicionér u svých psů nepoužívám, pouze na ocas. Pokud budete mít potřebu ho použít, měl by to být vždy speciální kondicionér pro pudly nebo bišony.

Před tím, než půjdete pejska koupat (nyní mám na mysli pokud s ním přijdete na stříhání k profesionálovi a sami si ho na stříhání připravujete), vytrhejte mu chloupky z uší. Vynikající je přípravek od firmy Bio-Groom pudr Ear Poderkontakt: www.cockers.cz, který jemně nasypete na chloupky v uchu, promnete v prstech a pak již jen velmi lehkým škubnutím vytrhnete. (Pokud pes nechce držet nebo si na to zrkátka netroufáte, vytrhá psovi chloupky z uší střihač při úpravě, ale vždy je lepší to udělat před koupáním.)

Nyní máte psa perfektně rozčesaného, s vytrhanými chloupky z uší a připraveného na koupání. Do vany si připravte protiskluzovou podložku (kterou koupíte běžně v obchodě a kterou možná používáte i pro sebe). Je pro tento účel výborná, jednak proto, že pes se na kluzkém povrchu vany cítí bezpečněji a jednak proto, že když má tendenci z vany vylézat, neklouže a nesmýká se, takže ho tam snadněji udržíte. Je také dobré připravit si polštářek pod kolena. Je totiž lepší si k vaně kleknout, než být nad psem celou dobu shrbený a pak se nemoci narovnat.

Nařeďte si šampon Whitening kontakt: www.profikosmetika.cz do litrové nádoby (osvědčila se mi vymytá láhev od přípravku na nádobí, protože má násosku a lze z ní tedy šampon na psa lít tenkým proudem), a to v poměru 1:5. Poté můžete dát psa opatrně do vany. Středně silným proudem vody přiměřené teploty pak namočíme psa po celém těle. Nestříkejte na psa vodu z větší vzdálenosti, bývá jim to nepříjemné.

Začněte odzadu a plynule přejděte dopředu k hlavě. Zde se mi osvědčilo,(více než dávat doporučovanou vatu do uší stejně se promočí ) aby psovi nenatekla voda do uší: jednou rukou chytit obě uši pod bradou. Táhnout mírnou silou dolů a při tom sprchovat vršek hlavy. Poté ucho odklopte, prsty přikryjte zvukovod a sprchujte líce a vnitřní osrstěnou část ucha. Posléze ze strany vousy a bradu.

(Při této příležitosti, kdy je pes sprchován, vymačkám zároveň anální žlázky.)Pro zvětšení klikněte

Poté začněte psa šamponovat po celém těle, psa opláchněte a celou proceduru zopakujte. Pokud na těle psa je špinavější místo, které stále odolává, promněte jej neředěným šamponem, nechte chvíli působit a poté spláchněte.

Perfektně opláchnutého psa nechte aby se ve vaně otřepal. Velkým froté ručníkem vymačkejte vodu ze srsti a zabalte ho do jiné velké osušky tak, že mu kouká jen čenich. Asi na 15 minut si s ním sedněte a mnutím a pomačkáváním přes osušku po celém těle psa odsávejte do osušky přebytečnou vodu ze srsti. Pořádně promněte i uši, ty bývají vodou nasáklé nejvíce, a jejich fénování trvá nejdéle.

3. Stříhání drápků a čištění uší

Poté psa položte na stůl s protiskluzovou podložku nebo na speciální stůl. Vyčistěte uši přípravkem Otiprin a oči borovou vodou. Pokud máte kleštičky na stříhání drápků (viz obr. č. 7), ostříhejte je. Jsou změklé po koupeli a půjde to snadněji. Jestliže si netroufáte, a jdete s pejskem na stříhání k profesionálovi, je tato služba součástí úpravy (pokud si psa sami koupete, měli byste výše uvedeným způsobem psovi ošetřit oči a uši).

4. Fénování

U této kapitoly musím na začátku podotknout, že fénování psa bez speciálního držáku či stojanu (viz foto č. 8 – kontakt: www.bichon.cz nebo www.salonoliver.cz), je artistickým výkonem. Ačkoliv znám lidi, kteří drží fén v zubech, mají ho zapíchnutý v podprsence, drží ho v podpaží nebo pod bradou. Popřípadě nutí partnera či jiného člena rodiny, který se včas neschoval, aby na psa fénem foukal, zatímco oni češou. (Samozřejmě že za chvíli dojde k obviňování osoby držící fén, že je „neschopná, fénem nekmitá, fénuje úplně na jiném místě atd.)

Před samotným fénováním psa pročesejte drapákem a poté ho střídavě po celém těle fénujte. Zasaďte fen do držáku. Opět si psa rozdělte na pomyslných 6 dílů. Proud vzduchu z fénu nasměrujte na tu část, kde budete fénovat (ověřte si, že proud vzduchu není příliš teplý, aby psa nespálil) a drapákem neustále srst česejte až do úplného usušení. Pokračujte po celém těle, až má pes srst všude suchou a dokonale rovnou.

Poté psa znovu celého pročesejte drapákem a hřebenem s řidkými zuby ověřte, že nikde není žádný zapomenutý cucek srsti. Opět asi 3 minuty fénujte psa po celém těle, abyste měli skutečně jistotu, že srst je opravdu všude suchá.

Proč na ocas, jakou jedinou část těla psa používám kondicionér? Ve finální úpravě je srst na ocase rovná a hebká, a když ho bišon nadhodí nad záda, vytvoří překrásnou labutěnku.

Tímto je fénování ukončeno. Pes je připraven na stříhání (pokud povezete psa na stříhání k profesionálovi, je žádoucí, abyste psa takto připravili před odjezdem).Ještě malou doušku k fénu. Určitě je lepší zakoupit profi fén, který má silnější výkon, vydrží bez přestávek zapnutý i více, jak hodinu a má větší fuk než běžné ,,lidské fény‘‘.Cena se pohybuje okolo 3 000 Kč. (www.salonoliver.cz).

5. Stříhání

Pokud nemáte se stříháním zkušenosti, asi byste svého bišonka měli svěřit do rukou odborníkovi. (Při takzvaném domácím laickém střihání nebude a ani nemůže být výsledek takový jako od profesionála popřípadě chovatele, který stříhá léta). Když připočtete nákup kvalitních nůžek v ceně řádově 2 000 – 3 500 Kč (levné se nevyplatí, psa s nimi ostříháte maximálně 3x), musíte mít nejméně dvoje. Krátké a jedny dlouhé - zahnuté. Střihací strojek na úpravu okolí genitálií pak vyjde asi na 2 - 3000 Kč. (www.salonoliver.cz ) Strojky zakoupené v ,,marketech‘‘ za 200 Kč jsou naprosto neúčinné a při prvních 2-3 zajetí do srsti se zahltí. Srst psa má jinou struktůru než lidský vlas. Chlupy ze psa jsou pak po bytě, v jídle, v nádobí, ve vašich očích, nose i na oblečení. V podstatě je to několikahodinová práce. Mám pocit, že se to nemůže vyplatit. Nehledě na to, že profesionál (myslím skutečného profesionála) poskytuje nejenom záruku kvalitního střihu, ale součástí úpravy je ostříhání drápků, čištění uší, vytrhávání chloupků z uší, koupání, fénování a jiné domluvené služby. V neposlední řadě si lépe poradí i s největším neposedou.

Celý článek PÉČE O BIŠONKA, vyjadřuje náš názor.Text, nákresy a fotografie jsou výlučným majetkem chovatelské stanice CHARNETT a jejich publikování bez našeho souhlasu je trestně postižitelné a podléhá autorským právům.