Bichon Charnett homepage

CH A R N E T T

Bichon Charnett - vstupte Bichon Charnett - Enter Bichon Charnett - Deutchland Bichon Charnett - Russian version

BICHON FRISÉ - BIŠONEK

Bichon Charnett homepage
VÝBĚR ŠTĚNĚTE – KUPUJEME ŠTĚNĚ.

Konečně přišel den, kdy jste se rozhodli pro koupi štěněte. Víte už, že to bude bišon, psík menšího vzrůstu, veselý, hravý, mimořádně milý a kamarádský, temperamentní, ale přitom snadno zvládnutelný. Víte už, že se běžně dožívá i 15 – 17 let, že péče o jeho srst není náročná, nicméně vyžaduje alespoň 2x týdně asi 15 minut vaší pozornosti a alespoň 3x – 4x ročně střihovou úpravu. Když půjdete po ulici, budete zastavováni (ne vy, ale váš bišonek) a obdivováni. Také už víte, že cena štěněte není příliš nízká, ale ani nepředstavitelně vysoká, víte, že chcete pejska s průkazem původu.

Ne proto, abyste museli chodit na výstavy, ale zkrátka proto, že si opravdu chcete koupit bišona, nejen kvůli charakteristickému vzhledu, ale i jeho typické povaze. (Štěňata bez průkazu původu toto vskutku nemusejí splňovat, ale to bohužel zjistíte až po pár měsících, kdy už pejska samozřejmě máte rádi, přesto to bývá velké zklamání.) Je stará známá pravda, že nikdo není tak bohatý, aby mohl kupovat levné věci bez záručního listu. A v tomto případě je to průkaz původu, který zaručuje čistotu plemene, původ, zdraví ve smyslu, že nemá ani jeden z rodičů vadu vylučující z chovu. Bohužel u štěňátek bez průkazu původu to v drtivé většině tak bývá, protože rodinná fenka nebyla z nějakého důvodu zařazena do chovu, nebo fenku nechtěně nakryl nějaký pejsek ??? a z toho narozená bílá štěnata se prodají, jako čistokrevná bez PP. Daleko hrozivější jsou ovšem případy, kdy se štěnata bez PP zcela cíleně množí za účelem výdělku. Na fotografii je příklad, jak se dá bišonek také chovat. Myslíte, že rozdíl v ceně někdy i zanedbatelný stojí za to takovéto ,,MNOŽÁRNY‘‘ podporovat ? Pro zvětšení klikněte
Vyvarujte se koupě štěně z tzv.puppy mills / avoid to buy puppy from "puppy mills"

Nyní nastává rozhodování, kde tedy to správné štěně sehnat. Pokud chcete bišonka vystavovat, měli byste nejprve některé výstavy navštívit a zapisovat si výsledky. Doma si pak můžete udělat výběr, kteří psi nejčastěji vyhrávají, popřípadě po kterém otci či matce jsou nejúspěšnější zvířata. Nedejte na řeči chovatele, jehož jste oslovili, když náhodou haní svého konkurenta z výstav, o němž jste se mu zmínili. Řiďte se citem a vlastním úsudkem a očima.

Můžete si udělat třeba výběr 3 chovatelů a sjednat si nezávaznou návštěvu u nich doma. Sledujte, v jakém stavu jsou dospělí jedinci, zda nejsou zanedbaní, zda je chovatel ochoten ukázat všechny bišonky, které má doma.Je třeba si uvědomit, že ne vždy, i když má chovatel doma zrovna štěňata, jsou všechna z nich zrozená pro výstavy. Někdy se na takové štěně čeká déle, a bývá zde samozřejmě i vyšší cena. Solidní chovatel, pokud jste si ho vybrali, vám řekne, že má štěňata, nebo je čeká, ale že se uvidí, až jak budou vypadat v době odběru – tedy v 7 týdnech věku…

Ani když si koupíte štěně s výstavními předpoklady, ještě není vyhráno. K úspěchu, než z mrňouse vyroste výstavní pes, je cesta trnitá. Pejsek musí správně „vyměnit zoubky“, zachovat si správnou tělesnou figuru, která ho ve štěněcím věku předurčovala pro výstavní kariéru, musí ho výstavy začít bavit a v neposlední řadě musí umět svůj zevnějšek „prodat“ ve výstavním kruhu.

Neviňte chovatele, pokud vám v 7 – 8 týdnech prodal pejska se sestouplými varlátky, s pěknou figurou, pigmentem, 6 + 6 řezáky v nůžkovém skusu, se správnou barvou srsti, když z něj v dospělosti nevyroste ten nejúžasnější šampion, protože to nikdo skutečně nemůže dopředu vědět. Ke správné barvě srsti štěněte bych ještě zmínila, že pokud má štěně na hlavě, uších a sem tam po těle skvrnky hodně světlé bílé kávy – nemluvím o skvrnách tmavě hnědých či rezavých – je to vysoce žádoucí, protože takové štěně nebude mít pravděpodobně nikdy problém se sezónní depigmentací nosní houby. Taková štěňata mají v dospělosti velmi sytý pigment, oproti sněhově bílým štěňatům. Tyto skvrny samy zmizí nejpozději do 9 měsíců věku štěněte.

Pokud nechcete pejska na výstavy a takových je vás většina, ale jen jako společníka, čekají na vás u chovatele jiná štěňata, a i ta jsou standardní, zdravá, líbivá a cenově přístupnější. Ošetřena očkováním, tetováním či opatřena čipem a odčervená.

Po výběru chovatele přijde den, kdy se pojedete podívat na své budoucí psí miminko. Uvědomte si, že matka štěňat nemívá srst v ideální kondici, vždyť právě 9 týdnů nosila své potomky a dalších 7 týdnů se o ně pečlivě starala (fenky bišonů bývají skvělé matky). Vzpomeňte si, dámy (případně pánové), jak jste vypadala (nebo jak vypadala vaše žena) po porodu – oteklá, splihlé řídké vlasy, nezřídka flekatá či s jinými nedostatky, tak jak si miminko vysálo vše potřebné pro sebe. Stejně je na tom i psí matka. Vylíná – kde že je její krása z doby před porodem. Jistě, zase se dostane do formy a bude opět krásná, ale to už budou její štěňata dávno u nových páníčků. Nechte si proto ukázat fotky fenky, když byla ve formě, a stejně tak si nechte ukázat alespoň fotografii psa, který je otcem štěňat. Dále je důležité, jak vypadají štěňata, zda jsou čistá, zdravá, temperamentní, mají dostatečný a čistý výběh, zda se radují, že přišla návštěva (asi od 6 týdnů věku), zda mají přístup k vodě, zda jsou dobře živena, mají ostříhané drápky, chloupky okolo genitálií a v okolí konečníku. To je mnohem podstatnější než to, že pohled na psí maminku není momentálně příliš lichotivý.

Solidní chovatel vám umožní navštívit štěňata vícekrát. Zajímá se, kde a s kým bude štěně žít, kde bude spát, bude rád, pokud ho budete informovat o vývoji, chování či zdraví štěněte. Bude vám pomáhat, jak jen to jde, neobtěžují ho telefony ohledně štěněte (v kteroukoli denní či noční hodinu). Své zkušenosti a rady vám předá ochotně a rád. Má zájem o další kontakt s vámi, pokud o něj i vy stojíte.

Pokud máte zájem odkazuji vás na článek CHOV A LIDÉ OKOLO NĚJ.

Celý článek VÝBĚR ŠTĚNĚTE – KUPUJEME ŠTĚNĚ vyjadřuje náš názor.Text a fotografie jsou výlučným majetkem chovatelské stanice Charnett a jejich publikování bez našeho souhlasu je trestně postižitelné a podléhá autorským právům.


FINÁLNÍ ÚPRAVA NA VÝSTAVĚ.

Je třeba si uvědomit, že ani sebedokonalejší profesionální střihač nikdy psa neupraví bez nepatrných zoubků. Ve chvíli, kdy vám psa předává, na psovi skutečně nejsou, ale pokud psa před výstavou překoupete a znovu vyfénujete, vždy se sem tam nějaká nerovnost objeví. Proto je dobré mít své nůžky a srst, která vyleze, na výstavě ještě přistřihnout. Není to už žádný zásah do střihu a každý to jistě hravě zvládne.

Všimněte si na výstavě lidí, kteří se svými psy vyhrávají, že i když z vašeho pohledu není na jejich psovi už co stříhat, stále mají v ruce nůžky a stříhají do momentu takřka pár minut před nástupem do kruhu. Také finální úprava psa je potom takřka dokonalým uměleckým dílem. Je však třeba si také uvědomit, že to jsou tzv. výstavní matadoři a že jejich psi se účastní výstav nezřídka i každý víkend. A tím se střih samozřejmě stává postupně dokonalým, protože před každou výstavou jsou znovu koupáni, fénováni a střiháni. Oproti vašemu psovi, který jde na výstavu jednou za 2 nebo 3 měsíce, a předtím byl střihán právě před 2 – 3 měsíci, pak pes vypadá lépe. I váš pes v den ostříhání vypadá dobře, ale pak chloupky, ať chcete či nechcete, začnou vylézat. Já tomu říkám „nekonečný příběh“.

Nutno však podotknout, že rozhodčího ani tak nezaujmou sem tam nějaké vylezlé chloupky, ale je pro něj důležitější pohled ze dvou i více metrů na celkovou siluetu psa. Tehdy může dobře zhodnotit jeho vyváženost a postavu.

Někdy je smutné, že pokud je střihač zároveň i vystavovatelem, a náhodou jde do stejné třídy se psem, kterého majiteli stříhal, nezřídka se stává, že jakmile pes dopadne hůře než pes střihače, je pak střihač za zády obviňován, že cizího psa úmyslně ostříhal špatně, aby jeho vlastní měl větší šanci na vítězství. Již však zapomínají, že to není jen o střihu. Důležitou roli hraje to, co je pod srstí – chrup, pigment, úhlení nohou i celková stavba těla a v neposlední řadě předvedení a prezentace psa v kruhu.

Každý pes potřebuje jakýsi „svůj střih“, šitý přímo na tělo. Pokud je například srst řídká a špatné kvality, je potřeba ji ostříhat velmi nakrátko. Pak ovšem stačí, aby rozhodčí na výstavě řekl, že pes má příliš krátkou srst, a neštěstí je hotovo. Střihač je obviňován, že psa ostříhal příliš nakrátko, ale kdyby tak neučinil, pes by stejně nedopadl nejlépe, protože tentýž rozhodčí by naopak penalizoval jeho příliš řídkou nekvalitní srst. Takových případů bych mohla uvést několik.

Rovněž se stává, že to, co se líbí a co upřednostňuje jeden rozhodčí, naopak jiný sudí psovi vytýká. Znám třeba rozhodčí, kterým je naprosto jedno, jak je pes ostříhán, soustředí se na stavbu těla a pohyb. Ovšem znám i takové, u kterých nemáte šanci, pokud je pes špatně vyfénován, natož ostříhán. Rozhoduje vždy individuální přístup a osobní vkus. Neobviňujte prosím proto svého střihače ze „zločinu“ a nekorektního jednání, určitě učinil pro vašeho bišonka to nejlepší, co mohl, ať již dobře či neúmyslně špatně. I on je jen člověk a ne vždy (i při dobré vůli) se mu všechno musí povést. Vždyť někdy se třeba může stát, že psa stříháte a najednou se špatně pohne. Pokud jste zrovna ve střihu, může to napáchat škody, které jdou potom jen těžko napravit. A nemůže za to ani střihač, ale ani psík, který trpělivě stál na stole 1 – 2 hodiny, ale pak už ho prostě bolely nohy, a tak si jen přešlápl.

Snažte se být tolerantní nebo vyzkoušejte více střihačů a potom se rozhodněte.

Pejskům přeji hodné a ohleduplné střihače a jejich majitelům spokojenost i jistou dávku tolerance, a pak bude jistě spokojenost na všech stranách.

Pes, který ráno prošel promoklým výstavištěm nebo zůstane špinavý, nemůže rozhodně pomýšlet na mety nejvyšší… Pokračujme však dále.

Na výstavě psa pročešte drapákem, načechrejte hřebenem se širokými zuby srst do požadovaného tvaru. Ošetřete srst pod očima (pokud je zrzavě zbarvená)- bílým krémem Under eye stain cover cream od firmy BIO-GROOM – kontakt www.salonoliver.cz, přepudrujte srst pod očima buď dětským nebo pudrem od firmy BOI - GROOM – kontakt www.salonoliver.cz.

Poté „začešeme“ na krk speciální předváděcí vodítko (pro bišona nejspíš bílé nebo černé) a můžeme směle vykročit do kruhu. Pamatujte také na své oblečení, určitě není vhodné bílé nebo hodně světlé – bílý bišon se na jeho pozadí ztrácí. Dále jsou pak velmi nevhodné boty na vysokém podpatku. Nejenže tím rušíte svého psa, ale i ostatní, a navíc působí komicky, když dáma na podpatcích začne rychle cupitat. Příliš vhodné nejsou ani minisukýnky, případně velký výstřih. Předvádíte přece svého psa a nikoli svá stehýnka nebo poprsí…

Možná to na zlomek rozhodčích může působit, ale věřte, že ve většině případů to pak spíš bývá po skončení výstavy dáváno k dobrému pro pobavení ostatním.

V neposlední řadě je důležité předvedení a prezentace psíka. I když máte pocit, že se rozhodčí nedívá, mějte vždy psa ve výstavním postoji, dbejte pokynů rozhodčího a vedoucího kruhu, nevybavujte se se sousedním vystavovatelem. Nenechte svého psa čichat ke druhému, „nerušte ho“, nenechte ho štěkat, posedávat nebo polehávat. Všímejte si těch zkušenějších, jak svého psa soustředěně prezentují. Pokud se budete držet těchto rad, jistě váš psík, i když nevyhraje, obsadí alespoň některé z předních míst. Mluvím samozřejmě o psovi, který se přibližuje standardu, jen s malými odchylkami. Protože žádný pes není dokonalý, ale cílem každého chovatele by mělo být přiblížit se co nejvíce standardu plemene, který popisuje dokonalého představitele.

Celý článek FINÁLNÍ ÚPRAVA NA VÝSTAVĚ vyjadřuje náš názor.Text je výlučným majetkem chovatelské stanice CHARNETT a je trestně postižitelné a podléhá autorským právům.