Bichon Charnett homepage

CH A R N E T T

Bichon Charnett - vstupte Bichon Charnett - Enter Bichon Charnett - Deutchland Bichon Charnett - Russian version

BICHON FRISÉ - BIŠONEK

Bichon Charnett homepage


CHOV A LIDÉ OKOLO NĚJ.

Ještě pár řádků pro ty, kteří se kynologií zabývají pár měsíců, možná rok.

Začali jste jezdit na své první výstavy a zjistili jste, že vás poráží stále tentýž člověk. Jste ambiciózní a nevíte, co za tím stojí, protože váš pes je ve vašich očích ten nejkrásnější a z vašeho pohledu by měl vyhrávat.

Automaticky pak začnete nemít rádi ty úspěšnější. Nevíte však, že ti lidé se věnují kynologii léta, že pokud má úspěšný chovatel nějaké výsledky, stojí za nimi roky těžké práce, správného sestavování chovného páru, výběr krycího psa, nákup kvalitních zvířat mnohdy za velmi vysoké ceny, a také odříkání – žádné dovolené, žije jen pro to, co se stalo jeho velkým koníčkem a co se mu také někdy více, jindy méně daří. Stále si myslíte, že je to jen náhoda? NIKOLIV. Nic není náhoda. Všechno je výsledek chovatelské píle a snahy. Při nákupu vhodných jedinců se vše nejdříve hodnotí v rodokmenové hodnotě, vybírají se úspěšné linie, shání se materiály ze světa, jaké jsou nové trendy v chovu, úpravě, zda ta která linie není zatížená dědičnými defekty, vždyť to vše se stále vyvíjí a mění. Potom přichází na řadu výchova pro výstavní kariéru, výstavní předvedení a ještě mnoho jiných věcí, které vedou k úspěchu.

Proč všichni ti, kteří nelichotivě mluví o těch úspěšnějších a jejich psech, nemají snahu se zamyslet a zeptat se sami sebe: jak toho ti lidé dosáhli, jak je to možné, co mám změnit já, mohli by mi poradit, co pro to udělali… Ale oni místo toho nacházejí jen nelichotivá slova, vždyť je to jednodušší, než přemýšlet, jak to změnit a dobrat se stejných výsledků nebo i lepších než ti, na které dnes nadávají.

Proč krýt méně úspěšnou fenku kvalitním psem (který se již osvědčil v chovu), když mám doma svého psa (nebo v blízkém okolí svého bydliště), byť vím, že spolu nedávají až tak exteriérově kvalitní štěňata. Proč si pro tohoto psa nekoupit kvalitnější fenku a výsledek by byl v chovu krokem dál – vpřed. Chovatelství je vždy sázkou do loterie, ale štěstí přeje připraveným a těm, kteří vědí, co chtějí, a dokážou si přitom přiznat i své omyly. Je třeba si uvědomit, že všichni poctiví chovatelé, kteří to se svým plemenem myslejí vážně a poctivě, nechtějí si nalhávat do vlastní kapsy, jsou přístupní a vděční za každou dobře míněnou radu, jsou ochotni naslouchat zkušeným, jsou rádi, když jim zkušenější dají nahlédnout pod pokličku úspěchu. Musejí si to však nejdřív uvědomit a být kritičtí sami k sobě. Přece proč pracně hledat něco, co už bylo nalezeno.

A tak i ti, kteří dnes slušné výsledky mají, byli a jsou stále ochotni naslouchat a poučit se, stejně tak i oni rádi poskytnou pomoc a radu přátelům a známým, kteří o to stojí. Vždyť kolikrát lidé mají v sobě záštˇ proti člověku, se kterým mnohdy ani nevešli v osobní kontakt, jen proto, že jeho psi jsou na výstavách úspěšnější.

Prosím, uvědomte si, že je to jen koníček, který vám má dělat radost. Váš pejsek opravdu nemůže za to, že nevyhrál. Tím spíš ho pochvalte, ať nemá pocit, že udělal něco špatného. Znám vystavovatele, kteří si na svém psovi vylévají vztek z prohry. Nedělejte to, vždyť váš pejsek vás má taky bezelstně rád, i s vašimi chybami a náladami…

Celý článek CHOV A LIDÉ OKOLO NĚJ, vyjadřuje náš názor.Text je výlučným majetkem chovatelské stanice CHARNETT a je trestně postižitelné a podléhá autorským právům.