Bichon Charnett homepage

CH A R N E T T

Bichon Charnett - vstupte Bichon Charnett - Enter Bichon Charnett - Deutchland Bichon Charnett - Russian version

BICHON FRISÉ - BIŠONEK

Bichon Charnett homepage




Máme doma štěně

Co je nutné připravit:

Vezměte si dovolenou!

- BEZPEČNOST
Je nutné zabezpečit elektrické kabely a zásuvky proti kousání a olizování, zahradit díry, kterými by mohlo štěně propadnout – hlavně u zábradlí, schodů a výtahů, znemožnit přístup k bazénům, zahradním jezírkům a otevřeným jímkám, zkontrolovat oplocení zahrady, odstranit ze spodních polic a jiných volně přístupných míst věci, které by se mohly rozbít nebo by mohly být nebezpečné při rozkousání. Ukliďte boty a kabelky, pro štěně jsou velmi lákavé.

- PELÍŠEK
Nejvhodnější je pelíšek omyvatelný nebo prací, plastový ovál s poduškou nebo dekou, molitanový ovál potažený látkou . vše se dá koupit v obchodech s potřebami pro zvířata nebo v obchodních domech. Musí být dostatečně velký, aby se mohl pes natáhnout (delší rozměr oválu cca 65 cm). Nejvhodnější místo je v klidné části místnosti, kde se zdržujete nejčastěji. Tak, aby vám byl neustále nablízku a aby na něj nikdo nešlápl. Na tomto místě bude odpočívat. Ostatní místa, kam bude smět, si musíte určit sami.Pelíšků může být i několik, například vedle postele, když nechcete mít psa v noci v posteli. Záleží na vás, jak si to zařídíte.Pejsek bude chtít být stále ve vaší blízkosti a bude za vámi stále chodit.Lidé si pořizují pejsky, aby s nimi byli a ne proto, aby zdobili jeden kout bytu. Pokud chcete některá místa v bytě zakázat, je nutné to dělat od prvního dne a to důsledně!

- BALKON
Pokud je balkon řádně zabezpečen (bezpečnostní sklo až na zem, drátěné pletivo nebo prkna) je možné na něj psa pouštět. Nenechávejte psa ležet na holých dlaždicích nebo betonu – obojí je studené a o beton si snadno olámou srst.Balkon lze využít pro venčení štěněte (třeba na novinový papír nebo hadr) i v pozdějším věku pokud jste nemocní a nemůžete ven.

- MISKY NA ŽRÁDLO
(0,5 l) a vodu (0,5 l) a větší Čerstvou vodu musí mít pes k dispozici neustále. Misky mohou být plastové nebo nerezové, na vodu lze použít i kameninu (nepřevrhne se). Je možné zakoupit i misky ve stojáncích nebo s možností upevnit na stěnu. Vyberte si podle místa, kde budou umístěny.

- KRMENÍ
S výhodou je možné použít hotová krmiva – granule. Záleží na Vás, pro jakou značku se rozhodnete, ale rozhodně se nevyplatí na krmení šetřit j- bišonek nemá velkou spotřebu a nekvalitní krmení se rychle projeví na kvalitě srsti a na celkovém zdravotním stavu psa. Podle mých zkušeností je dobré krmivo Bosch – Junior pro malá a střední plemena, dále celkem dobré Je Propac-Dog, Purina, Chicopee, naopak se mi neosvědčilo krmení Friskies, Pedigree a ostatní levné značky.Granule se zalijí objemově stejným množstvím teplé vody (ne horké!) – tj. 1 hrnku granulí – 1 hrnku vody a nechá se chvíli nabobtnat. Krmení lze podávat i v suchém stavu – pokud cestujete. Pokud pes jí granule suché, zvýší se potřeba vody. Asi od 1 roku věku můžeme začít krmit krmivy Adult. Krmení dospělého psa granulemi pro štěňata není na závadu, pokud pes netrpí nadváhou. Tuto stravu lze doplnit syrovou zeleninou – mrkev, paprika, okurka, ovocem, piškoty (jako odměna), psí suchary nebo suchý chléb a pečivo na kousání, občas vařená nebo pečená drůbež (bez tuku a soli) nikdy ne kosti!, vařené hovězí, kousek sýra. Pozor na luštěniny, brambory, mléko – hrozí průjem.
Pokud chcete psovi vařit, pak zásadně bez soli a musíte přidávat vitaminy a minerály. Intervaly krmení:

  • malé štěně, které si přinesete, krmíme 5 x denně (malou dávku),
  • od 1 roku 2 – 3 dávky
  • od 1 roku 1 – 2 dávky

Dospělého psa krmíme 1 – 2 x denně, je dobré dodržovat stejnou hodinu.
Množství krmení se řídí potřebami psa – množstvím pohybu, váhou psa. Pokud dospělý pes nemá nadváhu, není třeba dávku redukovat. U štěněte se nemusí potrava omezovat vůbec.

- VODÍTKO A OBOJEK Pevné vodítko (1,5 – 2 m) vám zajistí lepší ovládání štěněte než vodítko navíjecí. Proto pro výchovu a výcvik v městském prostředí použijte vždy pevné vodítko. Navíjecím(Flexi) použijte tehdy, když chcete dát pejskovi volnost a není při tom možné ho pustit navolno. Obojek – stačí kožený s hladkým spodkem nebo dobře podšitý, aby se nepoškodila srst. Obojek používáme jen venku, doma ho sundáváme (nebezpečí uškrcení!!)

- HRAČKY
Když si štěně nemá s čím hrát – škodí!
Nejlepší jsou hračky gumové, žvýkací kosti, plyšové. Pozor, aby štěně hračku nerozkousalo a nesežralo – působí to problémy v žaludku!

- HYGIENA Mytí po vycházce je nezbytné pokud pejsek chodí po špinavých městských ulicích, pokud ho pouštíte na křesla a postele a vždy za špatného počasí. Malému štěněti stačí otřít tlapky vlhkou žínkou a pak osušit, podle potřeby otřeme fousy a zadeček. Pejskovi – samečkovi po vycházce vždy otřeme genitálie – zůstávají tam zbytky moči a nemytý pejsek páchne.Většího pejska je nejlepší postavit do vany na gumovou podložku aby neuklouzl a v případě potřeby tlapy osprchovat vlažnou vodou a vytřít dosucha. Koupání – není třeba koupat příliš často, většinou postačí hřeben a kartáč. Koupeme cca jednou za 1 – 2 měsíce, vždy před výstavou – musí se vyfénovat a samozřejmě tehdy, jestliže se pes silně umaže. Při této koupeli je nutné použít šampon. Srst bišonka se upravuje střihem – stříhání 1 x za 2 – 3 měsíce. Pro běžnou údržbu postačí kovový hřeben a kartáč (bez kuliček na konci).de je třeba psovi upravovat drápky, vytrhávat chlupy z uší a odstranit zubní kámen – tuto službu vám poskytne každá veterinární ordinace. Psa češeme podle potřeby 2 – 3 x týdně. Při každém česání prohlédněte:

  • oči – očistíme ospalky tamponem s borovou vodou nebo ophtalem. Pokud z oka vytéká hnis nebo je zarudlé – navštívíme veterináře. Může se jednat o zánět nebo alergii.
  • uši – zkontrolujeme, zda nejsou zarostlé srstí, zda není kůže v uchu zarudlá, ucho nepáchne. Srst v uchu způsobuje, že se v něm chytá mastnota, nečistota a může se vytvořit zánět. Proto preventivně kápneme roztok na čistění uší (Otifree – není třeba vytírat)- Pokud je ucho zarudlé, páchne, nebo svědí, je potřeba navštívit veterinárního lékaře. Černý maz nebo bobečky ukazují pravděpodobně na svrab – je nutná návštěva veterináře!
  • drápky – na zadních nohách jsou 4, na předních se 4 dotýkají země a pátý je výš na noze z její vnitřní strany. Pokud se pes pohybuje venku po tvrdém povrchu, obrousí si drápky obyčejně sám, pokud chodí po trávě, je třeba drápky kontrolovat a zkracovat.Jinak se může zlomit, což je velmi bolestivé a značně krvácí.
  • zadeček- je třeba kontrolovat konečník i jeho okolí – zda nejsou viditelné zbytky střevních parazitů – škrkavka nebo tasemnice. Dospělého psa odčervujeme každého půl roku preparátem a způsobem, který určí veterinární lékař.

OČKOVÁNÍ
Očkování – dle rady veterinárního lékaře
Obecně platí:
ve věku 6 týdnů
po 12 týdnu věku přeočkovat
po 4 měsících lze očkovat vzteklinu
v 1 roce nebo po 1 roce přeočkování

Blechy a klíšťata
Lze použít spray, nebo pipetku, která se aplikuje na kůži v kohoutku (tj. místo kde končí krk a začíná hřbet). Tyto látky účinkují zpravidla l měsíc proti klíšťatům a 3 měsíce proti blechám. Aplikujte tedy podle situace ve vaší lokalitě. Prevenci nepodceňujte – blechy i klíšťata jsou nositeli velmi závažných parazitů i onemocnění.

Pochvala a pokárání
Pejsek pozná z melodie vašeho hlasu, jestli máte radost, jste smutní, nebo se zlobíte. Když pejska chválíte, musíte projevit nadšení – až přehnané – z toho, co pejsek udělal. Pochvaly není nikdy dost.Když káráte, musí to být opět z intonace vašeho hlasu znát. Pokud káraný pejsek dál vesele hopsá – neděláte to správně.

Navykání samotě
Pokud má pejsek zůstávat doma sám, je nutné ho to učit od malička. V momentě, když se za vámi zavřou dveře, cítí se pejsek opuštěný, Strach z odloučenosti může vyvolat špatné chování a později návyky (vyje, pláče, štěká, demoluje byt, čůrá..)Tyto zlozvyky se velmi špatně odnaučují ale lze jim správnou výchovou předejít.Pejska nechávejte vždy v místnosti nebo v místnostech, kde může být po dobu vaší nepřítomnosti. Musí tam mít vodu, hračky a pelíšek. Při nácviku dělejte všechno tak jako při běžném ochodu z domu (/oblékání, obouvání, tašky..). Psovi můžete říci nějakou rozlučovací větu nebo nic. Nic je možná lepší a určitě ne lítostivý tón. Zpočátku odcházejte jen na pár minut, na chodbu, před dům. Postupně tuto dobu prodlužujte. Váš příchod bude opět stejný jako ostatní příchody – svléknout, přivítat se se psem. Cokoliv funguje, je dobré.

Venčení
Štěně, které si přivezete, je staré přibližně 8 týdnů. V tomto věku pejsek většinu času spí. Doba aktivity je mnohem kratší. V této době se vyprazdňuje, papá a hraje si. Ihned po probuzení vezměte psa do náruče a odneste ho na místo, kde se má venčit. Postavte ho na zem a on během chvilky vykoná svoji potřebu. Potom ho pochvalte a odneste domů.Čím je štěně starší, tím se doba aktivity prodlužuje.
Také už nečůrá hned po probuzení, ale udělá loužičku kdykoliv to na něj přijde i během hry. Proto je dobré učit ho na jedno místo hned od prvního dne.Jako provizorní záchod může sloužit velký tác (např. odkapávač na nádobí) s hadrem. Pejsci jsou od chovatele zvyklí čůrat na noviny, které mají v ohrádce vedle pelíšku. Při příchodu od chovatele je dobré používat tác s hadrem, který pojme větší loužičku. Záleží na vás, jestli psa naučíte čůrat doma i venku nebo jen venku. Pokud ho naučíte v bytě na jedno místo, má to výhodu i později – pes nemusí zadržovat moč když se někde zdržíte. Dospělého psa venčíme minimálně 3 x denně.Štěně vykonává potřebu mnohem častěji. Při procházkách venku je třeba brát v úvahu extrémní teploty – jak vedra tak i mrazy – štěňata se snadno podchladí i přehřejí. S úplně Malým štěnětem chodíme ven jen na krátkou dobu a pomalu ho seznamujeme s okolím – zpočátku pouze pár minut. Pokud je teplota hluboko pod bodem mrazu – je dobrý obleček, který chrání bříško a ledviny. Pro bišonka je nejlepší šusťákový. Dalším důvodem pro omezený pobyt štěněte venku je i to, že ještě nemá zcela vyvinuté protilátky proti infekčním chorobám. Proto ho také pouštíme k ostatním zvířatům jen pokud víme, že jsou zdravá.

Výcvik
Přesto, že je bišonek malý pejsek, základní povely by měl znát a ovládat. Jen tak budete moci se svým psem bez obav do tramvaje, metra, vlaku atd. Je dobré ho zvykat na doteky i od cizích lidí (vašich přátel) – na postavení na stole – pozor aby nespadl - toto se vám bude hodin např. na výstavě nebo u veterinárního lékaře.Zvykáme ho na jméno . aby po zavolání přiběhl _ voláme jásavě, odměna je samozřejmostí.Slovo FUJ vyslovujeme vždy důrazně, ostře, když pes dělá něco co nemá (kouše botu, požírá něco venku, očuchává hnusné věci) Pokud si nebudete vědět rady, existují psí cvičiště.