Bichon Charnett homepage

CH A R N E T T

Bichon Charnett - vstupte Bichon Charnett - Enter Bichon Charnett - Deutchland Bichon Charnett - Russian version

BICHON FRISÉ - BIŠONEK

Bichon Charnett homepage


FINÁLNÍ ÚPRAVA NA VÝSTAVĚ.

Je třeba si uvědomit, že ani sebedokonalejší profesionální střihač nikdy psa neupraví bez nepatrných zoubků. Ve chvíli, kdy vám psa předává, na psovi skutečně nejsou, ale pokud psa před výstavou překoupete a znovu vyfénujete, vždy se sem tam nějaká nerovnost objeví. Proto je dobré mít své nůžky a srst, která vyleze, na výstavě ještě přistřihnout. Není to už žádný zásah do střihu a každý to jistě hravě zvládne.

Všimněte si na výstavě lidí, kteří se svými psy vyhrávají, že i když z vašeho pohledu není na jejich psovi už co stříhat, stále mají v ruce nůžky a stříhají do momentu takřka pár minut před nástupem do kruhu. Také finální úprava psa je potom takřka dokonalým uměleckým dílem. Je však třeba si také uvědomit, že to jsou tzv. výstavní matadoři a že jejich psi se účastní výstav nezřídka i každý víkend. A tím se střih samozřejmě stává postupně dokonalým, protože před každou výstavou jsou znovu koupáni, fénováni a střiháni. Oproti vašemu psovi, který jde na výstavu jednou za 2 nebo 3 měsíce, a předtím byl střihán právě před 2 – 3 měsíci, pak pes vypadá lépe. I váš pes v den ostříhání vypadá dobře, ale pak chloupky, ať chcete či nechcete, začnou vylézat. Já tomu říkám „nekonečný příběh“.

Nutno však podotknout, že rozhodčího ani tak nezaujmou sem tam nějaké vylezlé chloupky, ale je pro něj důležitější pohled ze dvou i více metrů na celkovou siluetu psa. Tehdy může dobře zhodnotit jeho vyváženost a postavu.

Někdy je smutné, že pokud je střihač zároveň i vystavovatelem, a náhodou jde do stejné třídy se psem, kterého majiteli stříhal, nezřídka se stává, že jakmile pes dopadne hůře než pes střihače, je pak střihač za zády obviňován, že cizího psa úmyslně ostříhal špatně, aby jeho vlastní měl větší šanci na vítězství. Již však zapomínají, že to není jen o střihu. Důležitou roli hraje to, co je pod srstí – chrup, pigment, úhlení nohou i celková stavba těla a v neposlední řadě předvedení a prezentace psa v kruhu.

Každý pes potřebuje jakýsi „svůj střih“, šitý přímo na tělo. Pokud je například srst řídká a špatné kvality, je potřeba ji ostříhat velmi nakrátko. Pak ovšem stačí, aby rozhodčí na výstavě řekl, že pes má příliš krátkou srst, a neštěstí je hotovo. Střihač je obviňován, že psa ostříhal příliš nakrátko, ale kdyby tak neučinil, pes by stejně nedopadl nejlépe, protože tentýž rozhodčí by naopak penalizoval jeho příliš řídkou nekvalitní srst. Takových případů bych mohla uvést několik.

Rovněž se stává, že to, co se líbí a co upřednostňuje jeden rozhodčí, naopak jiný sudí psovi vytýká. Znám třeba rozhodčí, kterým je naprosto jedno, jak je pes ostříhán, soustředí se na stavbu těla a pohyb. Ovšem znám i takové, u kterých nemáte šanci, pokud je pes špatně vyfénován, natož ostříhán. Rozhoduje vždy individuální přístup a osobní vkus. Neobviňujte prosím proto svého střihače ze „zločinu“ a nekorektního jednání, určitě učinil pro vašeho bišonka to nejlepší, co mohl, ať již dobře či neúmyslně špatně. I on je jen člověk a ne vždy (i při dobré vůli) se mu všechno musí povést. Vždyť někdy se třeba může stát, že psa stříháte a najednou se špatně pohne. Pokud jste zrovna ve střihu, může to napáchat škody, které jdou potom jen těžko napravit. A nemůže za to ani střihač, ale ani psík, který trpělivě stál na stole 1 – 2 hodiny, ale pak už ho prostě bolely nohy, a tak si jen přešlápl.

Snažte se být tolerantní nebo vyzkoušejte více střihačů a potom se rozhodněte.

Pejskům přeji hodné a ohleduplné střihače a jejich majitelům spokojenost i jistou dávku tolerance, a pak bude jistě spokojenost na všech stranách.

Pes, který ráno prošel promoklým výstavištěm nebo zůstane špinavý, nemůže rozhodně pomýšlet na mety nejvyšší… Pokračujme však dále.

Na výstavě psa pročešte drapákem, načechrejte hřebenem se širokými zuby srst do požadovaného tvaru. Ošetřete srst pod očima (pokud je zrzavě zbarvená)- bílým krémem Under eye stain cover cream od firmy BIO-GROOM – kontakt www.salonoliver.cz, přepudrujte srst pod očima buď dětským nebo pudrem od firmy BOI - GROOM – kontakt www.salonoliver.cz.

Poté „začešeme“ na krk speciální předváděcí vodítko (pro bišona nejspíš bílé nebo černé) a můžeme směle vykročit do kruhu. Pamatujte také na své oblečení, určitě není vhodné bílé nebo hodně světlé – bílý bišon se na jeho pozadí ztrácí. Dále jsou pak velmi nevhodné boty na vysokém podpatku. Nejenže tím rušíte svého psa, ale i ostatní, a navíc působí komicky, když dáma na podpatcích začne rychle cupitat. Příliš vhodné nejsou ani minisukýnky, případně velký výstřih. Předvádíte přece svého psa a nikoli svá stehýnka nebo poprsí…

Možná to na zlomek rozhodčích může působit, ale věřte, že ve většině případů to pak spíš bývá po skončení výstavy dáváno k dobrému pro pobavení ostatním.

V neposlední řadě je důležité předvedení a prezentace psíka. I když máte pocit, že se rozhodčí nedívá, mějte vždy psa ve výstavním postoji, dbejte pokynů rozhodčího a vedoucího kruhu, nevybavujte se se sousedním vystavovatelem. Nenechte svého psa čichat ke druhému, „nerušte ho“, nenechte ho štěkat, posedávat nebo polehávat. Všímejte si těch zkušenějších, jak svého psa soustředěně prezentují. Pokud se budete držet těchto rad, jistě váš psík, i když nevyhraje, obsadí alespoň některé z předních míst. Mluvím samozřejmě o psovi, který se přibližuje standardu, jen s malými odchylkami. Protože žádný pes není dokonalý, ale cílem každého chovatele by mělo být přiblížit se co nejvíce standardu plemene, který popisuje dokonalého představitele.

Celý článek FINÁLNÍ ÚPRAVA NA VÝSTAVĚ vyjadřuje náš názor.Text je výlučným majetkem chovatelské stanice CHARNETT a je trestně postižitelné a podléhá autorským právům.